Historia kawy | Meastelo Polska
Meastelo is an ambitious and fast-growing company with headquarters located in Ireland. We import and sell green coffee from the south-eastern region of Brazil called Minas Gerais. With very good position on the coffee market we always offer excellent quality and the best prices. In our offer you’ll find main types of coffee: Arabica and Robusta. Since May 2015 we also started roasting our coffee. Because as a company we want to meet customer expectations, we decided to focus on the top of Brazilian Arabica – Santos fine cup.
Buy Fresh Coffee, Pure Arabica Ground and Beans, Green Ground Coffee, Green Coffee Beans
240
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-240,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-1.8,smooth_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.1,vc_responsive
historia kawy

HISTORIA PODRÓŻY KAWY

Z odkryciem kawy wiąże się pewna legenda. W etiopskich górskich terenach pastuszek Kaldi zauważył, iż jego kozy po zjedzeniu jagód – owoców z pewnego drzewa stały się bardzo ożywione skacząc i figlując, a w nocy nie chciały iść spać. Posłuszny Kaldi wypełniając swój obowiązek zgłosił swoje odkrycie opatowi lokalnego klasztoru. Ten zaś sporządził dla siebie napój z jagód i odkrył, że utrzymuje go rześkim podczas długich wieczornych modlitw. Wkrótce opat podzielił się swym odkryciem z innymi mnichami w klasztorze, I tak powoli wiedza o wzmacniających efektach jagód zaczęła się rozprzestrzeniać. Wiadomości o kawie i jej właściwościach przenosząc się z ust do ust dotarły do Półwyspu Arabskiego, w ten sposób rozpoczynając podróż, która rozpowszechniła jej reputacje na całym świecie. Dziś kawę uprawia się w wielu krajach na całym świecie. I Czy to Azja lub Afryka, czy Środkowa lub Południowa Ameryka, wyspy Karaibskie lub Pacyfiku, wszystkie znajdą swoje pochodzenie i dziedzictwo docierając do drzew w starożytnych lasach kawowca na etiopskim płaskowyżu.

PODRÓŻ NA PÓŁWYSEP ARABSKI

Pierwszymi, którzy rozpoczęli uprawę kawy i handlowanie nią, byli Arabowie. Do XV wieku kawa była uprawiana w okręgu Jemen w Arabii a do XVI wieku była już znana w Persji, Egipcie, Syrii i Turcji. Warto podkreślić, że pito ją nie tylko w domach, ale także w wielu publicznych kawiarniach – zwanych- qahveh khaneh – które zaczęły się pojawiać na Bliskim Wschodzie. Zatem popularność kawy rosła i wykorzystywana była do różnego rodzaju aktywności towarzyskiej. Pito ją podczas rozmów, słuchania muzyki, podczas występów artystycznych, itp. Miejsca te wkrótce stały się ważnym centrum informacji stąd często kawiarnie nazywane były ‚Szkołami Mądrości’. Jako ciekawostkę warto dodać, że wraz z tysiącami pielgrzymów z całego świata odwiedzających święte miasto Mekkę każdego roku, słowo „wino Arabów” o tym specjalnym napoju było często wspominane i zaczęło się rozprzestrzeniać daleko poza Arabię. I aby zachować pełen monopol, Arabowie kontynuowali produkcję kawy pod ścisłym nadzorem.

PODRÓŻ DO EUROPY

Europejczycy podróżujący na Bliski Wschód przywozili historie o niezwykłym ciemnym czarnym napoju. Do XVII wieku, kawa dotarła do Europy zdobywając popularność na całym kontynencie. Przeciwnicy natomiast byli nadmiernie ostrożni, nazywając napój :gorzkim wynalazkiem Szatana”. Gdy kawa dotarła do Wenecji w 1615 roku, lokalny duchowny potępił ją. Opór był tak duży, że aż papież Klemens VIII został poproszony o interwencję. Ten jednak przed podjęciem decyzji postanowił osobiście spróbować tegoż napoju i w efekcie uznał kawę za tak zadawalający, że udzielił papieskiego poparcia. Tak więc mimo tej polemiki, w większości miast Anglii, Austrii, Francji, Niemiec i Holandii, kawiarnie szybko stały się centrami informacji i życia towarzyskiego. W Anglii rozpowszechniały się tak zwane „penny universities”- uniwersytety za grosz, gdzie za jednego pensa można było kupić filiżankę kawy i włączyć się w podniecającą rozmowę. Wkrótce do połowy XVII wieku w Londynie istniało ponad 300 takich kawiarni, a wiele z nich przyciągało stałych klientów takich jak handlarze, brokerzy, przewoźnicy i artyści. Dodać trzeba, że na bazie takich wyspecjalizowanych kawiarni wyrosło wiele biznesów, czego przykładem może być firma Lloyd’s w Londynie.

PODRÓŻ DO NOWEGO ŚWIATA

W połowie XVII wieku, przywieziono kawę do Nowego Amsterdamu, miejsca nazwanego później przez Brytyjczyków jako Nowy York. I chociaż stosunkowo szybko zaczęły się pojawiać kawiarnie to jednak herbata nadal stanowiła ulubiony napój w Nowym Świecie. Działo się tak aż do roku 1773 kiedy to koloniści zbuntowali się przeciwko wysokiemu podatkowi na herbatę nałożonego przez Króla Jerzego. Powstały bunt znany jako Boston Tea Party, na zawsze zmienił preferencje Amerykanów odnośnie kawy.

kawa meastelo

PLANTACJE NA CAŁYM ŚWIECIE

Wraz ze wzrostem popytu na ten napój, pojawiła się liczna konkurencja w uprawie kawy. I pomimo iż, Arabowie starali się zachować swój monopol, to jednak Holendrom udało się w końcu uzyskać kilka sadzonek i pod koniec drugiej połowy XVII wieku nastąpiły pierwsze próby sadzenia kawy,. Pierwsze nieudane próby w Indiach nie zniechęciły smakoszy i wkrótce na obecnych terenach Indonezji rośliny znalazły dobry grunt i rozkwitły dając tym samym furtkę Holendrom do wydajnego i rozwijającego się handlu. Wkrótce rozwinęli też uprawę kawowca na wyspach Sumatra oraz Celebes. Jako ciekawostkę warto dodać interesująca historię „podróży kawy”. Otóż w 1714 roku, burmistrz Amsterdamu wręczył Królowi Francji Luisowi XIV prezent w postaci młodej rośliny kawowca Ten zaś nakazał zasadzenie jej w Królewskim Ogrodzie Botanicznym w Paryżu. Dziewięć lat później młody oficer marynarki wojennej, Gabriel de Clieu, zdobył sadzonkę z królewskiej rośliny. I mimo trudnej i niebezpiecznej podróży, obfitującej w straszną pogodę, sabotażystę, który próbował zniszczyć sadzonkę oraz pirackiego ataku – udało mu się przetransportować ją bezpiecznie na Martynikę. Po zasadzeniu sadzonka przetrwała i rozkwitła. Przyjmuje się że odpowiada ona za rozprzestrzenienie ponad 18 milionów drzew kawowca na wyspie Martynika w ciągu kolejnych 50 lat. To one stanowiły magazyn z którego wywodziły się drzewa kawowca na Karaibach oraz Południowej i Środkowej Ameryce. Mówi się też, że kawa przybyła do Brazylii w rękach Francisco de Mello Palheta, który został wysłany przez cesarza do Francuskiej Gujany w celu zdobycia sadzonek kawy. Jednak Francuzi nie byli chętni aby się z nim podzielić. Mimo to dzięki swemu naturalnemu urokowi, który oczarował żonę francuskiego gubernatora do tego stopnia, że w pożegnalnym bukiecie kwiatów znalazł ukryte nasiona kawy i na tyle wystarczająco dużo – aby rozpocząć przemysł wart dzisiaj miliardy dolarów. Na przestrzeni jednego wieku, kawa stała się towarem uprawianym na całym świecie. Misjonarze i podróżnicy, handlarze i koloniści nadal przywozili nasiona kawy na nowe ziemie a drzewa kawowca zasadzano na całym świecie. Plantacje zakładano w niezwykłych lasach tropikalnych i na górskich wysokościach. Niektóre uprawy kwitły, podczas gdy inne przetrwały tylko krótki czas. Nowe narody powstawały dzięki gospodarce kawą. Zdobywano fortuny i tracono je. I tak do końca XVIII wieku kawa stała się jednym z najbardziej dochodowym uprawnym towarem eksportowym.

BUDOWA OWOCU KAWY

Zewnętrzna skórka owocu kawy nazywa się egzokarp.  Warstwa pod nią nosi nazwę mezokarp, cienka warstwa miąższu na której jest cieniutka warstwa skórki nazywa się natomiast parenchyma – osnówka.  Ziarna schowane są niejako w kopertę o nazwie endokarp – znana powszechnie jako łupina. Wewnątrz leżą obok siebie dwa ziarna, każde pokryte oddzielnie kolejną warstwą, cieniutką membraną. Biologiczna nazwa tej skórki to spermoderm – bielmo, lecz generalnie w handlu kawą znana jest pod nazwą ‚srebrna skórka’.

KAWA – Z PLANTACJI TO TWOJEJ FILIŻANKI

Ziarno kawy to w rzeczywistości nasiono. Suszone, palone i zmielone może zostać użyte do zaparzenia kawy. Jednakże, jeśli nasiona nie zostaną przetworzone, po zasadzeniu wyrośnie z nich normalne drzewko kawowe. Nasiona kawy są generalnie sadzone w dużych grządkach – korytach w zacienionych rozsadnikach. Po wypuszczeniu pędów, sadzonki są zabierane z grządek i zasadza się je w indywidualnych doniczkach, w dokładnie uformowanej glebie zaczynają okres inkubacji. Pielęgnacja polegająca na regularnym podlewaniu i ochronie przed ostrym słonecznym światłem ma wzmocnić sadzonkę aż do momentu gdy będzie gotowa, czyli dostatecznie silna i bogata by ją zasadzić na stałe do gruntu. Najczęściej sadzenie ma miejsce podczas pory deszczowej aby gleba wokół młodego drzewka pozostawała wilgotna podczas jego ukorzenienia się. dla ułatwienia zbiorów drzewko jest przycinane do wysokości 2 metrów. W zależności od odmiany, owoce pojawiają się po 3 lub 4 latach od zasadzenia nowego drzewka. Dojrzały i gotowy do zbioru owoc nazywany kawowa wiśnia, ma średnice około 15 mm i przybiera głęboki czerwony kolor kiedy jest Owoc. Grono jest zamknięte w grubej skórce. W większości krajów, zbiory kawy są zbierane ręcznie, co jest pracochłonne i trudne, choć w miejscach takich jak Brazylia, gdzie teren jest względnie płaski a pola kawowca zajmują ogromną powierzchnię, proces został zmechanizowany. Bez względu na to czy zbierana ręcznie, czy też przez maszynę, cała kawa jest zbierana na dwa sposoby:

  • Stripping – wybierając optymalny czas zbioru kiedy owoce są dojrzałe i cały plon jest zbierany w jednym czasie. Może być przeprowadzony ręcznie bądź z użyciem maszyn. W każdym przypadku wszystkie owoce są zbierane z gałęzi w jednym czasie. Jedna osoba jest w stanie zebrać 50 – 100 kg owoców kakaowca dziennie uzyskując 10 – 20 kg ziaren kawy.
  • Picking – bardziej wybiórcza, intensywna metoda. Zbiera się ręcznie tylko dojrzałe owoce kilka razy biorąc pod uwagę jakość ziaren. Zbieracze wracają co 8 – 10 dni, wybierając tylko te owoce, które są w szczytowym momencie dojrzałości. Stosuje się tą metodę głównie do zbiorów najlepszych ziaren arabiki.

W większości krajów uprawiających kawę, główne zbiory odbywają się raz w roku. Jednakże w krajach takich jak Kolumbia, gdzie mają miejsce dwa kwitnienia w roku, są plony główne oraz dodatkowe. Na koniec dnia zbierania owoców, zbiory każdego pracownika są ważone i osoba zbierająca otrzymuje wynagrodzenie na podstawie własnej pracy. Dzienne zbiory są łączone i transportowane do zakładu przetwórczego. Aby uniknąć zepsucia kawy należy rozpocząć obróbkę zaraz po zerwaniu ziaren najszybciej jak to możliwe. W zależności od położenia oraz lokalnych zasobów, obróbka kawy odbywa się na dwa sposoby:

METODA SUCHA

To najstarsza metoda obróbki kawy i wciąż stosowana w wielu krajach np. W Indiach gdzie zasoby wody są ograniczone. Świeżo zerwane owoce są zwyczajnie rozrzucane na dużych matach do suszenia w słońcu przez kilka tygodni dla każdej partii kawy. Aby zabezpieczyć owoce przed zepsuciem i uchronić je przed zmoknięciem, są one grabione i obracane w ciągu dnia i nakrywane na noc. Ważne jest aby w ciągu całego tego procesu zachować stałą wilgotność. Zbyt suche pękają podczas ściskania, natomiast zbyt wilgotne mogą zepsuć całe zbiory i doprowadzić do psucia. Zatem, gdy wilgotność owoców spada do 11 procent, osuszone owoce są zabierane do magazynów gdzie są przechowywane.

Metoda ta powoduje utratę aromatów oraz przedostanie się słodkich substancji z miąższu do ziarna. W rezultacie otrzymujemy produkt, który w porównaniu z kawą otrzymywaną przy zastosowaniu metody mokrej, charakteryzuje się łagodniejszym smakiem i mniej bogatym aromatem.

METODA MOKRA

Stosuje się głównie w przypadku wysokogatunkowych odmian Arabiki. Generalnie obróbkę mokrą stosuje się w przypadku owoców zrywanych ręcznie, natomiast suchą w przypadku owoców zbieranych pozostałymi metodami. Metoda mokra wzbogaca nuty aromatyczne kawy oraz łagodzi jej goryczkę.

W krajach, gdzie opady deszczu są częste i nie ma możliwości suszenia na słońcu, stosowana jest metoda mokra. Usuwa się miąższ z owocu po zbiorach, a ziarno jest suszone tylko z wywróconą na lewą stronę osnówką. Najpierw, w ciągu 12 – 24 godzin, świeżo zebrane owoce przechodzą przez maszynę, która oddziela skórkę i miąższ od nasiona. Miąższ jest przepłukiwany w wodzie, zazwyczaj suszony i używany jako mierzwa. Następnie ziarna przenoszone przez wodne koryta podlegają segregacji według wagi. Lżejsze pozostają na powierzchni wody, podczas gdy cięższe, dojrzałe ziarna opadają na dno. Następnie są one przenoszone przez serię obracających się bębnów, które z kolei segregują je według rozmiaru. Po tak przeprowadzonych segregacjach, ziarna są transportowane do dużych, wypełnionych wodą zbiorników gdzie następuje proces fermentacji. W zależności od kilku takich czynników jak stan ziaren, klimat i wysokość – pozostaną w tych zbiornikach od 12 do 48 godzin aby usunąć śliską warstwę zwaną osłonką, która przymocowana jest do osnówki. Podczas moczenia w wodzie w zbiornikach, w sposób naturalny wytwarza się enzym, który sprawia iż warstwa ta rozpuszcza się. Po zakończeniu procesu fermentacji szorstkie w dotyku ziarna ostatecznie przepłukuje się i tak czyste ziarna są gotowe do suszenia celem osiągnięcia mniej więcej 11 procent wilgotności aby przygotować je odpowiednio do przechowywania. Ziarna takie, nadal zamknięte w łupinie, mogą być suszone na słońcu rozrzucone na stołach do suszenia, matach lub na podłodze, gdzie przewraca się regularnie, lub mogą być suszone maszynowo w dużych bębnach.  Po suszeniu, są one magazynowane w sizalowych workach lub w workach z juty aż będą gotowe na eksport.

Natomiast przed eksportowaniem, kawa jest przetwarzana w następujący sposób:

ZŁUSZCZANIE

polegająca na tym, że specjalne maszyny – łuszczarki – usuwają łupinę z kawy po obróbce na mokro. Natomiast złuszczanie kawy obrabianej na sucho polega na usunięciu całej suchej już łupiny.

POLEROWANIE

Proces ten stosuje się opcjonalnie i polega na tym, że wszelka srebrna skórka, która pozostaje na ziarnie po etapie złuszczania jest usuwana w maszynie polerującej. Mimo powszechnej opinii, że polerowane ziarna są lepsze niż pozostałe, trudno jest jednoznacznie zauważyć jakąkolwiek różnicę między nimi.

KLASYFIKACJA I SORTOWANIE

Przed eksportem, ziarna kawy są dokładnie sortowane według rozmiaru i wagi. Ocenia się je także uważnie uwzględniając skazy kolorystyczne i inne niedoskonałości. Powszechnie, rozmiar ziarna jest klasyfikowany w skali od 10 do 20. Liczba reprezentuje rozmiar średnicy okrągłej dziurki o wartości 1/64 cala. Liczba 10 rozmiaru ziarna oznacza w przybliżeniu rozmiar średnicy dziurki o wartości 10/64 cala a liczba 15, 15/64 cala. Ziarna są oddzielane przez przepuszczenie ich przez serię ekranów, sit o różnych wymiarach. Są one również klasyfikowane pneumatycznie za pomocą strumienia powietrza. Kolejnym etapem jest usunięcie uszkodzonych ziaren. Proces ten można prowadzić dzięki specjalnie zaprojektowanym urządzeniom. Jednakże, w wielu krajach, odbywa się ręcznie, podczas gdy ziarna przemieszczają się na ruchomych taśmach przenośnika. Ziarenka kawy o niezadowalającym rozmiarze, kolorze lub z innego powodu są po prostu odrzucane. Posortowane ziarna, nazywane teraz „zieloną kawą”, są gotowe do załadunku na statki aby je przetransportować do kraju importera. Zielona kawa jest przewożona w sizalowych workach lub workach z juty, które są ładowane na kontenery, lub w przypadku dużych ilości, wewnątrz plastikowych kontenerów. Każdego roku na świecie produkuje się około 7 milionów ton zielonej kawy. Na każdym etapie produkcji, kawa jest stale testowana w celu sprawdzenia jej jakości I smaku. Proces ten znany jest jako „cupping” i zazwyczaj ma miejsce w pomieszczeniu specjalnie zaprojektowanym aby ułatwić ten proces. Najpierw, tester, tzw. Cupper, dokładnie ocenia jakość ziaren biorąc pod uwagę ogólny wygląd. Ziarna są następnie palone w małej laboratoryjnej palarni dalej mielone i zaparzane w gorącej wodzie, w dokładnie kontrolowanej temperaturze. „Cupper – tester” „wącha” parzoną kawę, aby ocenić aromat. Potem kawa odpoczywa przez kilka minut I wówczas cupper-tester „łamie skorupę” odstawiając osad na górę filiżanki. Zanim zacznie się smakowanie kawy jest ona ponownie obwąchiwana. Aby spróbować kawę, tester „siorbie” łyżeczkę napoju wdychając szybko napar. Celem jest rozpylenie kawy na kubkach smakowych testera, oraz „ważenie” jej przed wypluciem. Próbki z różnych partii oraz z różnych ziaren są testowane codziennie. Kawa jest analizowana w ten sposób zarówno z uwagi na jej naturalne cechy charakterystyczne i ewentualne wady jak również w celu mieszania różnych ziaren lub do określenia odpowiedniego palenia. Profesjonalny tester – cupper posiada umiejętność przetestowania setek próbek kawy dziennie i nadal jest w stanie znaleźć subtelne różnice między nimi.

kawa meastelo

TYPY KAWY

Osobnym zagadnieniem przy produkcji i handlu kawą jest typologia. Przycinane podczas uprawy, lecz zdolne do rośnięcia do ponad 10 metrów, drzewko kawowca jest pokryte ciemnozielonymi, błyszczącymi, owalnymi lub lancetowymi liśćmi rosnącymi parzyście. Owoce kawy rosną wzdłuż gałęzi drzewka. Mniej więcej rok trwa aby owoc dojrzał po zakwitnięciu białych, pachnących kwiatów. Ponieważ rośnie w nieustającym cyklu, można zobaczyć kwiaty, zielone owoce oraz dojrzałe owoce w tym samym czasie na jednym drzewku. Kawowiec może rosnąć przez 20-30 lat i jest zdolny rosnąć w szerokim zakresie klimatów. Optymalnie, drzewko kawowca preferuje żyzną glebę oraz łagodne, umiarkowane temperatury w częstymi opadami oraz ocienione przed słońcem.

KLASYFIKACJA BOTANICZNA

Ślady dziedzictwa biologicznego kawy prowadzą do rodziny roślin znanych jako Coffea. W ramach tej grupy roślin istnieje ponad 500 rodzajów i 6,000 gatunków drzew i krzewów tropikalnych. Rodzina została pierwszy raz opisana w 18-tym wieku przez Szwedzkiego botanika Carolusa Linneausa, który opisał także Coffea arabica w swoim dziele Species Plantarum w 1753 roku. Botanicy od tego czasu jednak nie są zgodnie w sprawie dokładnej klasyfikacji. Rośliny gatunku kawy różnią się od siebie, począwszy od małych krzewów aż do wysokich drzew, z liśćmi od 1 do 40 centymetrów wielkości, oraz od purpurowych lub żółtych, do ciemnozielonych w kolorze. Szacuje się, że istnieje wszędzie od 25 do 100 gatunków roślin kawowca. W handlu jednak, ważne są dwa gatunki kawy – arabika  oraz canephora, znana powszechnie jako robusta.

COFFEA ARABICA — KAWA ARABIKA

Odmiany: Bourbon, Typica, Caturra, Mundo Novo, Tico, San Ramon, Jamaican Blue Mountain Coffea arabica jest potomkiem oryginalnego kawowca odkrytego w Etiopii..  Drzewka te produkują ładną, łagodną aromatyczną kawę I reprezentują w przybliżeniu 75 procent światowej produkcji kawy. Na światowym rynku. Arabika osiąga najwyższe ceny. Lepszej jakości arabika jest uprawiana na większej wysokości pomiędzy 700 do 2000 m n.p.m. – choć optymalna wysokość plantacji różni się w zależności od bliskości równika. Ważnym czynnikiem jest to aby temperatury były umiarkowane; nie za gorąco, nie za zimno, idealnie między 15-24°C, z opadami deszczu na poziomie 1,5 metra rocznie. Drzewka są silne ale mróz zabiłby je. Drzewa arabiki są kosztowne w uprawie ponieważ tereny do uprawy są zazwyczaj strome o trudno dostępne. Ponadto, drzewka są bardziej podatne na choroby niż robusta, i są mniej odporne na upał oraz szkodniki i w rezultacie wymagają dodatkowej uwagi i troski. Drzewa arabiki są zdolne do samo zapylania. Ziarna są bardziej płaskie I bardziej wydłużone niż robusta a także mają mniejszą zawartość kofeiny.

COFFEA CANEPHORA — KAWA ROBUSTA

Odmiana: Robusta Większość światowej robusty jest uprawiana w Środkowej i Zachodniej Afryce, częściach Południowo-Wschodniej Azji obejmującej Indonezję I Wietnam oraz w Brazylii. Produkcja robusty rośnie, choć nadal stanowi ona jedynie 25-30 procentom światowego rynku. Genetycznie robusta zawiera mniej chromosomów niż arabika i ziarna mają tendencję być nieco bardziej okrągłe mniejsze niż ziarna arabiki. Drzewko robusty jest silniejsze, bardziej odporna na choroby co sprawia że jest łatwiejsze i tańsze do uprawy. Jego zaletą jest także to, że jest w stanie przetrwać w cieplejszym klimacie, preferując stałe temperatury pomiędzy 24 a 29°C co umożliwia jego uprawę na dużo niższych wysokościach niż arabika. Wymaga około 1,5 metra rocznych opadów deszczu ale nie przetrwa mrozu. W porównaniu z arabiką ziarna robusty produkują kawę, która ma charakterystyczny smak i zawiera około 50-60% więcej kofeiny. Robusta jest głównie używana w mieszankach oraz do kawy instant / rozpuszczalnej.

Kontynuując przeglądanie strony zgadzasz się na używanie plików cookie więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close